KL A2

KL A2

 

Oversikt klasse A 2 (18-23 år)

  

Når du så starter opplæring til de ulike førerkortklassene vil opplegget se ut som dette for klasse A2 , mellom tung motorsykkel:

Grunnkurs klasse A1, A2 og A, trinn 2: 1 samling på 4 timer

Grunnleggende kunnskap om motorsykkelkjøring, miljø, sikkerhet. Motorsykkelen, bekledning og sikkerhetsutstyr.

Trinn 2: bruk av motorsykkelen: styring, bremsing, balanse, giring, stans, plassering, igangsetting, sikkerhetskontroll, en trinnvurdering.

Trinn 3: All adferd i trafikken: bykjøring, feltvalg og plassering på veien, lyskryss, rundkjøringer, landeveg og motorveg, forbikjøring, sikkerhetskurs i presis kjøreteknikk på 4 timer og  en trinnvurdering.

Trinn 4: sikkerhetskurs på veg - avsluttende opplæring -består av minst 1 time i klasserom med fokus på risiko og planlegging av kjøretur, minst 5 timer kjøring i ulike vegmiljø, avsluttes med minst 1 time oppsummering og refleksjon i klasserom. Totalt 8 timer.

Om nødvendig / ønskelig kan det så kjøres litt repetisjon før førerprøven. De fleste ønsker og en oppvarmingstime rett før prøven.

Hvor mange timer den enkelte trenger er helt individuelt. Avhengig av tidligere erfaring og muligheter for å øve privat, elevens læreforutsetninger og forberedelse til timene.

Det som er beskrevet ovenfor er for de som har førerkort klasse A1 eller B før de begynner. Viss man ikke har førerkort fra før av må man i tillegg ha: 

Trafikalt Grunnkurs. Kurset er på 3 samlinger på skolen til sammen  10 undervisningstimer.  Og en samling med undervisning i førstehjelp med særlig fokus på trafikkulykker.

I tillegg kommer kurset Trafikant i mørket som alle må ha, gjennomføres i tiden oktober mars

  

Utvidelse fra A1 til A2:

Obligatorisk kurs ved utvidelse fra A1 til A2 ( 2 timer, minst 1 time kjøring)

Sikkerhetskurs i presis kjøreteknikk

Sikkerhetskurs på vei

 

Førerrett i klasse A2, på bakgrunn av dokumentert fullført obligatoriske kurs ved utvidelse fra A1 til A2, forutsetter to års førerrett i klasse A1. Kurset kan tidligst påbegynnes når eleven har ett års førerrett i klasse A1.

 

Ta kontakt

Åpningstider

Mandag 0800-1600
Tirsdag  0800-1600
Onsdag  0800-1600
Torsdag  0800-1600
Fredag   0800-1330

Kontakt

Messenger

Medlem av:

Norges Trafikkskoleforbund-logo